تاریخچه عمارت شهرداری
 
عمارت شهرداری اردبیل که به " عمارت بلدیه" نیز معروف است از بناهای تاریخی ، زیبا و مستحکم شهر اردبیل و هم چنین یکی از شاهکارهای هنری به سبک معماری آلمانی میباشد. ساخت عمارت بلدیه در سال 1314، در زمان نخستین شهردار رسمی اردبیل، آقاخان حبیبی و با نظارت مهندس اسماعیل دیباج در محدوده ی زمین نارین قلعه شروع و در سال 1317 تکمیل و به بهره برداری رسیده است. عمارت شهرداری در زمان ساخت یک طبقه زیرزمین و یک طبقه همکف با سقف شیروانی بوده است که قسمتی از ساختمان کاربری اداری داشته و قسمت دیگر آن سالن جلسات و همایش بوده است.
در سال 1361، قسمتی از ساختمان عمارت بلدیه تخریب و تغییرات زیادی در آن انجام میگردد، بطوریکه تالار و سالن جلسات عمارت که در قسمت شمالی بنا قرار داشت بطور کامل تخریب و سقف شیروانی بنارا برداشته و به روش طاق ضربی و دیوار باربر طیقه ی دیگری روی آن قرار داده و نمای کل ساختمان به رنگ آجر زرد دوغابی تغییر پیدا می کند.
مساحت کل زیربنا 1850 مترمربع است. تمامی مصالح ، مواد و سازه هایی که در این بنا به کار رفته است بومی و حاصل دست پیشه وران محلی میباشد. از ویژگی های معماری عمارت شهرداری می توان به استحکام، سرعت در ساخت و نظارت آن اشاره کرد، بطوریکه 81 سال از احداث آن میگذرد ولی باز هم آن استحکام اولیه را داراست.
عمارت شهرداری در سال 1394 به دستور شهردار وقت، دکتر حمید لطف اللهیان بازسازی و در سال 1396 تبدیل به موزه ی شهرداری گردید تا پیشینه ی پرافتخار تاریخی و فرهنگی و هویت و تمدن پرشکوه شهر اردبیل رابه نمایش بگذارد.
هم اکنون عمارت شهرداری دارای 16گالری در طبقه ی همکف و اول و 18غرفه در زیرمین میباشد که هر کدام گویای تاریخ، فرهنگ و هویت این دیار کهن است.
عمارت بلدیه در تاریخ 21 اسفند 1397 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و یکی از جاذبه ها و آثار تاریخی مهم شهر اردبیل محسوب میشود.

                                                             
                                         

                              
                         

                                
       
  
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
منبع موزه شهرداری اردبیل
تعداد بازدید : ۱۱۶۱